DLA KADETÓW
ZAADOPTUJ STATEK
POZNAJ ŻYCIE NA MORZU
Partner programu:
ADOPTUJ STATEK
To bezpłatny program dla młodzieży z szkół
podstawowych, techników, liceów, oraz
wychowanków Domów Dziecka, dzięki któremu młodzi ludzie mogą poznać statki handlowe, jak wygląda życie marynarzy na statkach, jakie towary przewozi się droga morską, oraz jakie znaczenie odgrywają statki morskie na naszej planecie.
Udział w projekcie to dla młodych ludzi:
-
lekcja geografii,
-
możliwość rozwijania języków obcych,
-
rozwijanie wiedzy o społeczeństwie,
-
poznawanie innych kultur.
JAK DZIAŁA PROGRAM
Podstawowy program składa się z:
-
starszy oficer (zwykle Kapitan) na pokładzie statku raz w tygodniu wymieniający krótką wiadomość e-mail z klasą szkolną lub Domem Dziecka (za pośrednictwem nauczyciela lub opiekuna)
-
Dzieci otrzymują mapę świata o wymiarach 1,2×1 metry przedstawiającą szlaki morskie, których używają do śledzenia ruchu tego statku
-
Dzieci mogą, za pośrednictwem swojego nauczyciela, zadawać pytania Kapitanowi lub załodze, aby dowiedzieć się więcej o życiu na morzu
Test wiedzy: dzieci przechodzą test wstępny, używając mapy świata z zarysem oceanów i kontynentów, ale bez nazw na mapie, aby określić ich poziom wiedzy. Po 10 tygodniach udziału w programie otrzymują ten sam test, aby zobaczyć, jak bardzo wzrosła ich wiedza.
Wizyta w firmie przewozowej: Pod koniec roku szkolnego lub w ustalonym terminie dzieci odwiedzają niektóre firmy przewozowe uczestniczące w programie. Młodzieży pokazuje się rodzaj sprzętu używanego na statkach. Pod odpowiednim nadzorem, młodzież może korzystać z niektórych obiektów szkoleniowych, takich jak symulatory statków. Ponadto wyświetlane są filmy z IMO, ICS, Stowarzyszeń Prewencji Morskiej itp. w celu lepszego zrozumienia globalnego przemysłu żeglugowego. Szkoły lub Domy Dziecka mogą też odwiedzać kadrę kierowniczą z organizacji uczestniczących, a czasem marynarzy ze statków, które uczestniczyły w akcji Zaadoptuj statek.
Dodatkowa komunikacja: rozmowy przez Skype (lub inny rodzaj komunikacji na lądzie) mogą odbywać się raz lub dwa razy w roku między statkiem a salą lekcyjną / Domem Dziecka.
Nagrody: Certyfikaty są przyznawane uczniom/uczestnikom, marynarzom, firmom żeglugowym i nauczycielom/opiekunom.
Materiały szkoleniowe: Fundacja Ocean Marzeń zapewnia ogólnoświatowe mapy z szlakami morskimi o wymiarach 1,2x1 metra.
Zaangażuj się: Zachęcamy uczniów, nauczycieli i opiekunów do zaangażowania się w projekt. Skontakujcie się z nami i poznajcie życie na morzu. kto wie, może ktoś kiedyś będzie brał udział w programie już jako Marynarz.
Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.
ZAWÓD MARYNARZ
Oficer NAWIGATOR
Zawód Oficera Nawigatora zapewnia godne warunki pracy i płacy. Jako jedna z niewielu ścieżek, daje możliwość utrzymania się już z owoców pierwszej pracy po Szkole! Dodatkowo armatorzy starają się zapewnić wygodne warunki zamieszkania na statku, coraz to krótsze kontrakty, szybkie przeloty, nowe technologie. Jednym słowem rozwój rynku pracy nie pozwoli ci się nudzić. Statek jest niczym żywy organizm – jego silnik to bijące serce, zaś mostek nawigacyjny to mózg kierujący nim w najdalsze zakątki świata. Możesz być jego częścią!
Oficer MECHANIK
Mechanik okrętowy. Człowiek, który kontroluje pracę serca giganta. Wysokie na kilka pięter silniki okrętowe, magistrale rur i kabli , dziesiątki ton paliwa na dobę , a wszystko to pod kontrolą jednego człowieka. W wyciszonej kabinie , otoczony komputerami procesem ruchu steruje On. W wielkiej siłowni nikogo nie widać.automatyka rozwiązuje zadania na bieżąco. Monitory informują o aktualnym stanie ruchu. Dziesiątki informacji niemal jednocześnie pojawiają się na ekranach. Ich szybka analiza, odpowiednie polecenia, kontrola ich wykonania i skutków. Tak minęły 4 godziny wachty.
NASI STYPENDYŚCI
KRYSIA
W 2011 roku rozpoczęła swoja przygodę z żeglarstwem. Rok później zdała egzamin na patent Żeglarza Jachtowego i zaczęła pływać staż na żaglowcach.
W 2014 roku rozpoczęła naukę w Studium Doskonalenia Kadry przy Akademii Morskiej w Gdynii. Obecnie pływa jako Asystent Nawigatora na statkach handlowych.
EWELINA
Od 2011 roku uczestniczy w Młodzieżowym Programie Edukacji Żeglarskiej, obecnie jest Sternikiem, Wychowawcą i Młodszym Instruktorem Żeglarstwa.
Od 2015 roku studiuje w Akademii Marynarki Wojennej.